BRAZYLIA na tle światowych trendów zakupowych
TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące BRAZYLII z tego raportu
Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇
W Brazylii woda jest częściej wybierana niż sok, z przewagą 13% w ilości dodań do list zakupów. To jednak najmniejsza przewaga wody nad sokiem spośród wszystkich analizowanych krajów.
Woda częściej pojawia się na listach zakupów we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Sok natomiast jest bardziej popularny wśród Francuzów, Kanadyjczyków i Norwegów.
Brazylia zajmuje szóste miejsce w rankingu udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Najwyższe wyniki uzyskały Francja i Niemcy, podczas gdy najniższe odnotowano w Kanadzie, USA oraz Norwegii.
W Brazylii nazwy sieci handlowych pojawiały się najrzadziej w nazwach list zakupów, stanowiąc zaledwie 0,46%. Dla porównania, w Hiszpanii aż 15,38% nazw list zawierało nazwę sieci handlowej, co jest najwyższym wynikiem spośród analizowanych krajów.
Najpopularniejsze frazy w nazwach list zakupów w Brazylii to "zakupy" (13,34%) oraz "nowa lista" (5,25%).
Brazylijskie listy zakupów charakteryzują się najniższym (13,02%) udziałem warzyw i owoców – najpopularniejszej kategorii produktowej we wszystkich analizowanych krajach. Średnia globalna dla tej kategorii wyniosła 18,57%, a lider zestawienia, Polska, osiągnęła udział wynoszący 22,86%. Niski wynik osiągnięty przez Brazylię może wynikać z odmiennego stylu robienia zakupów. W kraju tym szeroki wybór warzyw i owoców oraz popularność lokalnych targowisk sprawiają, że zakupy świeżych produktów są bardziej spontaniczne, a użytkownicy rzadziej wpisują te produkty na listy zakupów.
Jednocześnie Brazylia wyróżnia się w trzech innych kategoriach: artykułach sypkich; kawie, herbacie oraz kakao; oraz tłuszczach. Udział tych kategorii w Brazylii jest wyraźnie wyższy od średniej globalnej, a także najwyższy spośród wszystkich analizowanych przez nas krajów.
Mleko, papier toaletowy, detergent oraz ryż to produkty, które były najczęściej dodawane do list zakupów w Brazylii. Wyjątkowe w tym zestawieniu jest to, że tylko w Brazylii papier toaletowy zajął tak wysoką pozycję, a detergent w żadnym innym analizowanym kraju nie znalazł się nawet w top 30.
Dodatkowo tylko w Brazylii pieczywo znalazło się poza top 10, a jednocześnie ryż oraz kawa w żadnym innym analizowanym kraju nie znalazły się tak wysoko. Ciekawe jest także to, że makaron zajął w Brazylii ósme miejsce, podczas gdy we Włoszech znalazł się na niższej, piętnastej pozycji.
48,51% produktów na listach zakupów w Brazylii było po utworzeniu zaznaczone jako kupione. To wynik niższy niż średnia globalna i drugi najniższy spośród wszystkich analizowanych krajów. Najniższy wynik zanotowały Stany Zjednoczone (47,3%).
Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych wpływ może mieć między innymi dostępność i oferta sklepów.
W Brazylii czekolada jest zdecydowanie bardziej popularna niż chipsy, z różnicą w ilości dodań tych produktów do list zakupów wynoszącą ponad 540%. To największa różnica spośród wszystkich analizowanych krajów.
Podobnie jak w Brazylii, czekoladę częściej wybierają Hiszpanie, Polacy i Francuzi. Chipsy natomiast częściej pojawiają się na listach zakupów Niemców, Anglików i Kanadyjczyków.
Marka napojów Tang oraz dań gotowych Sadia wyróżnia się dużym zaufaniem wśród Brazylijczyków. Produkty tych marek stanowią odpowiednio 1,18% oraz 4,07% wszystkich dodań produktów do list zakupów w swoich kategoriach.
Wybór konkretnych produktów, jak „orange powder Tang" czy "nuggetsy Sadia", świadczy o lojalności wobec marki i staranności w doborze produktów, co jest szczególnie ważne na współdzielonych listach zakupów.
85,88% list zakupów stworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku w Brazylii była w języku portugalskim. To trzeci najwyższy wynik w naszym zestawieniu.
Najniższy udział języka wiodącego odnotowaliśmy w Stanach Zjednoczonych. Mimo że według danych z American Community Survey (ACS) za lata 2018-2022, około 78,3% mieszkańców Stanów Zjednoczonych (w wieku 5 lat i starszych) mówi w domu tylko po angielsku, zaledwie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic była stworzona w tym języku.
Najwyższy wynik uzyskała Polska (96,09%) oraz Norwegia (89,24%).
Brazylijczycy znajdują się na ostatnim (dwunastym) miejscu w rankingu narodów, które najszybciej przechodzą od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średnia między tymi dwoma czynnościami wynosi w Brazylii 172 godziny, czyli nieco ponad tydzień.
Dla porównania, najszybciej listę zakupów realizują Duńczycy, którzy potrzebują średnio 58 godzin.
Na wynik ten mogą wpływać różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów, styl życia oraz dostępność produktów spożywczych.
Brazylijczycy planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 2,67 raza na tydzień, co plasuje ich na ostatnim miejscu spośród analizowanych krajów. Najczęściej z aplikacji korzystają Francuzi, którzy używają jej średnio 4,6 raza na tydzień. Średnia globalna wynosi 3,93 wizyty na tydzień.
W Brazylii najwięcej użytkowników (44,46%) korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu. Druga pod względem wielkości grupa użytkowników (19,85%) planuje zakupy w aplikacji 2-3 razy na tydzień.
Niski wskaźnik częstotliwości korzystania z aplikacji może wynikać z odmiennego stylu robienia zakupów oraz stylu życia w Brazylii, takich jak częste, spontaniczne zakupy na targu, rzadsze, ale większe zakupy, czy częste odwiedzanie restauracji.
Aplikacja Listonic została pobrana na całym świecie ponad 20 milionów razy. W Brazylii korzysta z niej aktywnie ponad 85 tysięcy użytkowników. W okresie od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku w Brazylii powstało 472 246 list zakupów, do których dodano 11 544 663 produktów.
Na całym świecie w tym samym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.
Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates