DANIA na tle światowych trendów zakupowych
TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące DANII z tego raportu
Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇
W Danii sok jest wyraźnie częściej wybierany niż woda, z ilością dodań do list zakupów większą o 123% w porównaniu do wody.
Zakup wody częściej planują Włosi, Hiszpanie i Brazylijczycy, natomiast sok jest chętniej wybierany przez Kanadyjczyków, Szwedów i Norwegów.
Dania zajęła czwarte miejsce w rankingu udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Najwyższe wyniki odnotowano we Francji i Niemczech, natomiast najniższe w Kanadzie, USA oraz Norwegii.
Najpopularniejszymi frazami w nazwach duńskich list zakupów są "zakupy" (13,39% udziału) oraz "nowa lista" (10,91% udziału). Duńczycy wyróżniają się na tle innych krajów niechęcią do wpisywania nazw sieci handlowych w tytuły list zakupów. Tylko sieci Netto udało się przekroczyć w Danii 1,5% udziału w nazwach list zakupów, podczas gdy rekordowy wynik w hiszpańskiej Mercadonie wyniósł 7,92%.
W efekcie udział sieci handlowych w nazwach list zakupów w Danii jest jednym z najniższych spośród wszystkich analizowanych krajów, wynosząc zaledwie 3,17%. Niższe wyniki odnotowano jedynie w Norwegii (2,83%) oraz Brazylii (0,46%).
W Danii niemal co piąty dodany do listy zakupów produkt był warzywem lub owocem, co stanowi wynik lepszy niż średnia globalna (18,57%) i drugi najlepszy spośród analizowanych państw. Jedynie w Polsce udział warzyw i owoców w listach zakupów był wyższy, wynosząc 22,86%.
Dania wyróżnia się również jako lider w kategorii pieczywa, które stanowiło 6,42% dodań do list zakupów, przy średniej globalnej wynoszącej 4,66%.
Mleko, chleb żytni (rugbrød), jajka oraz ogórek to produkty najczęściej dodawane do list zakupów w Danii. Szczególnie wyróżnia się chleb żytni, który w innych analizowanych krajach nie pojawia się wśród top 20 produktów. Podobnie jak znajdujące się na 14. miejscu płatki owsiane, które również nie są tak popularne w innych krajach.
Tak jak w innych krajach, najpopularniejszym owocem w Danii są banany.
75,66% produktów na listach zakupów w Danii zostało zaznaczonych jako kupione po ich utworzeniu, co jest wynikiem aż o 20 punktów procentowych lepszym od średniej globalnej i drugi najlepszy wynik w zestawieniu.
Najniższy wskaźnik odnotowano w Stanach Zjednoczonych (47,3%) i Brazylii (48,51%).
Na wskaźnik zaznaczania produktów jako kupionych mogą wpływać takie czynniki jak dostępność i oferta sklepów.
Duńczycy chętniej wybierają chipsy niż czekoladę, jednak różnica w dodań tych produktów do list zakupów wyniosła zaledwie 3%, co jest drugą najmniejszą różnicą w tej kategorii spośród wszystkich analizowanych krajów.
Podobnie jak w Danii, chipsy są częściej wybierane przez Szwedów, Norwegów i Kanadyjczyków. Natomiast czekolada częściej trafia na listy zakupów we Francji, Polsce i Hiszpanii.
W grudniu 2023 roku do list zakupów w Danii dodano 516 332 produkty, co stanowiło o 7,63% więcej niż w marcu 2024 roku, który był drugim pod względem ilości dodanych produktów.
W analizowanym okresie najmniej produktów dodano do list zakupów w czerwcu 2023 roku, dokładnie 297 154 produkty, co oznacza 73% mniej niż w grudniu 2023 roku.
80,14% list zakupów stworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku w Danii było w języku duńskim, co plasuje Danię na 8. miejscu spośród 12 analizowanych krajów. Najniższy udział języka wiodącego odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo że około 78,3% mieszkańców mówi w domu wyłącznie po angielsku (według danych American Community Survey za lata 2018-2022), jedynie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic była stworzona w tym języku.
Najwyższy wynik uzyskała Polska (96,09%) oraz Norwegia (89,24%).
Duńczycy zajmują pierwsze miejsce w rankingu narodów najszybciej przechodzących od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średni czas realizacji tych dwóch czynności wynosi w Danii 58 godzin, czyli niecałe 2,5 dnia.
Duńczycy mają 11 godzin przewagi nad zajmującymi drugie miejsce Norwegami. Najwolniej zakupy realizują Brazylijczycy, potrzebując na to 172 godziny.
Na te wyniki mogą wpływać różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów i dostępność produktów spożywczych.
Duńczycy planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 4,54 razy na tydzień, co plasuje ich na drugim miejscu, tuż za Francuzami, spośród analizowanych krajów. Najrzadziej z aplikacji korzystają Brazylijczycy, z wynikiem 2,67 razy na tydzień. Średnia globalna wynosi 3,93 wizyty na tydzień.
Najwięcej użytkowników z Danii (28,58%) korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu. Drugą co do wielkości grupę (26,97%) stanowią użytkownicy planujący zakupy w aplikacji od 4 do 10 razy na tydzień. Dania wyróżnia się również tym, że największy procent użytkowników (dokładnie 10,97%) planuje zakupy w aplikacji częściej niż 20 razy na tydzień.
Aplikacja Listonic została pobrana na całym świecie ponad 20 milionów razy. W Danii aktywnie korzysta z niej ponad 21 tysięcy użytkowników. Przedstawione dane obejmują analizy list zakupów utworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. W tym okresie w Danii powstało 95 096 list zakupów, do których dodano 5 148 003 produktów. Średnio na jednej liście znalazło się 54 produkty, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich analizowanych krajów.
Na całym świecie w tym samym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.
Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates