KANADA na tle światowych trendów zakupowych
TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące KANADY z tego raportu
Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇
W Kanadzie częściej wybierany jest sok, którego ilość dodań do list zakupów była o 35% większa niż dodań wody.
Zakup wody częściej planują między innymi Włosi, Amerykanie czy Brazylijczycy. Sok natomiast chętniej wybierają Francuzi, Szwedzi czy Norwegowie.
Kanada, z wynikiem 0,11%, zajęła ostatnie, dwunaste miejsce w rankingu udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Na przeciwległym biegunie znalazły się Francja oraz Niemcy, gdzie udział tego produktu w listach zakupów wyniósł ponad 6%.
Spośród wszystkich analizowanych fraz najpopularniejszą w nazwach list zakupów w Kanadzie była "nowa lista", która pojawiła się w około 6,59% nazw list zakupów. W Kanadzie dużą popularnością cieszyła się również sieć handlowa Costco, która znalazła się w 4,61% nazw list zakupów. Jest to nie tylko najlepszy wynik spośród wszystkich sieci handlowych w Kanadzie, ale także wyższy niż wynik w USA, gdzie udział tej sieci w nazwach list zakupów wyniósł 1,92%.
Łącznie Kanadyjczycy umieścili nazwy sieci handlowych w niecałych 7% nazw list zakupów, co jest piątym wynikiem spośród wszystkich 12 analizowanych krajów. Lepsze wyniki sieci handlowe uzyskały między innymi w Polsce (9,11%) oraz USA (9,87%).
Najpopularniejszą kategorią produktową na listach zakupów we wszystkich analizowanych krajach są warzywa i owoce. W Kanadzie udział tej kategorii wynosi 20,21%, co jest wynikiem wyższym od średniej globalnej (18,57%) i drugim najwyższym spośród analizowanych krajów. Wyższy udział odnotowano jedynie w Polsce, gdzie wyniósł 22,86%.
Mleko, jajka, chleb i banany to produkty najczęściej dodawane do list zakupów w Kanadzie. Banany, zajmujące czwarte miejsce, osiągnęły wraz z USA najwyższy wynik spośród analizowanych krajów. Kanadyjskie listy zakupów wyróżniają się również wysoką pozycją ogórków. Tylko w Norwegii i Danii ogórki były wyżej w rankingu, zajmując czwarte miejsce.
Kanadyjskie listy zakupów wyróżniają się również wysoką pozycją ogórków. Tylko w Norwegii i Danii ogórki były wyżej w rankingu, zajmując czwarte miejsce.
57,4% produktów na listach zakupów w Kanadzie był po utworzeniu zaznaczona jako kupiony. To wynik nieznacznie wyższy niż średnia globalna oraz siódme miejsce (na 12) spośród analizowanych krajów.
Najniższy wskaźnik zanotowały Stany Zjednoczone (47,3%) oraz Brazylia (48,51%).
Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych wpływ może mieć między innymi dostępność i oferta sklepów.
Kanadyjczycy chętniej sięgają po chipsy niż po czekoladę, z różnicą w dodaniach tych produktów do listy zakupów wynoszącą 57%.
Podobnie jak w Kanadzie, po chipsy częściej sięgają Szwedzi, Duńczycy oraz Amerykanie. Z kolei czekolada częściej pojawia się na listach zakupów Francuzów, Polaków oraz Hiszpanów.
Marka Dr. Oetker, znana z produktów do pieczenia, cieszy się dużym zaufaniem wśród Kanadyjczyków. Produkty tej marki stanowiły 6,78% wszystkich pozycji w kategorii ciast, deserów i dodatków, co jest jednym z najwyższych udziałów marek w analizowanych krajach.
Wybór konkretnych produktów, jak „mousse Dr. Oetker,” świadczy o lojalności wobec marki i staranności w doborze produktów, co jest szczególnie ważne na współdzielonych listach zakupów.
84,88% list zakupów stworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku w Kanadzie było w języku angielskim lub francuskim, co plasuje Kanadę na 4. miejscu spośród 12 analizowanych krajów.
Najniższy udział języka wiodącego odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo że około 78,3% mieszkańców mówi w domu wyłącznie po angielsku (według danych z American Community Survey za lata 2018-2022), jedynie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic była stworzona w tym języku.
Najwyższy wynik uzyskała Polska (96,09%) oraz Norwegia (89,24%).
Kanadyjczycy zajmują dziewiąte miejsce (na 12) w rankingu narodów najszybciej przechodzących od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średni czas realizacji tych dwóch czynności wynosi w Kanadzie 135 godzin, czyli nieco ponad 5 dni.
Najszybciej listy zakupów realizują Duńczycy (w 58 godzin), a najwolniej Brazylijczycy (w 172 godziny).
Na te wyniki mogą wpływać różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów czy dostępność produktów spożywczych.
Kanadyjczycy planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 4,01 razy na tydzień, co plasuje ich w drugiej połowie stawki spośród analizowanych państw. Najczęściej z aplikacji korzystają Francuzi (4,6 razy/tydzień), a najrzadziej Brazylijczycy (2,67 razy/tydzień). Średnia globalna wynosi 3,93 wizyty na tydzień.
Najwięcej użytkowników z Kanady (31,42%) korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu. Drugą co do wielkości grupę (27,42%) stanowią użytkownicy planujący zakupy w aplikacji od 4 do 10 razy w tygodniu.
Aplikacja Listonic została ściągnięta na całym świecie ponad 20 milionów razy. W Kanadzie korzysta z niej aktywnie ponad 41 tysięcy użytkowników. Przedstawione dane obejmują analizy list zakupów utworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. W tym czasie w Kanadzie powstało 210 569 list zakupów, do których dodano 6 698 494 produktów.
Na całym świecie w tym samym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.
Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates