Global Shopping Insights Report: Niemcy 🇩🇪

NIEMCY na tle światowych trendów zakupowych

TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące NIEMIEC z tego raportu

Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇

Czego się napijesz?

W Niemczech woda jest zdecydowanie częściej wybierana niż sok, z różnicą wynoszącą 118% na korzyść wody.

Podobnie, wodę częściej planują zakupić Amerykanie, Brazylijczycy i Włosi, natomiast sok jest chętniej wybierany przez Francuzów i Norwegów.

               

Kto kocha Nutellę najbardziej?

Niemcy zajęły drugie miejsce w analizie popularności Nutelli w kategorii słonych i słodkich przekąsek, osiągając wynik 6,44%. Jest to zaledwie o 0,28 punktu procentowego mniej niż we Francji i o 3,89 punktu procentowego więcej niż średnia globalna.

Na przeciwnym końcu znajduje się Kanada, gdzie udział Nutelli wynosi zaledwie 0,11%.

               

Najpopularniejsze nazwy list zakupów

Najpopularniejszą nazwy list zakupów w Niemczech zawierają określenia "zakupy" (4,64% list zakupów) oraz "nowa lista" (8,26% list zakupów). Wśród sieci handlowych największą popularnością cieszy się Lidl (3,04%), wyprzedzając Aldi (2,44%) oraz Edeka i Kaufland (po 1,85%). Co ciekawe, wynik Lidla w Niemczech jest niższy niż w Polsce, gdzie jego udział w nazwach list zakupów wyniósł 4,48%.

Łączny udział sieci handlowych w nazwach list zakupów w Niemczech wyniósł 9,94%, co jest drugim najwyższym wynikiem po Hiszpanii (15,38%). Zaraz za Niemcami plasują się Stany Zjednoczone (9,94%) oraz Polska (9,11%).

               

Kto przygotowuje listę zakupów?

W Niemczech 13,16% aktywnych list zakupów z okresu od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 zostało udostępnionych przynajmniej jednej osobie.

Jest to o 1 punkt procentowy mniej niż średnia globalna, ale wyższe niż w Wielkiej Brytanii, Francji czy USA. Najwyższy wskaźnik uzyskali Duńczycy i Polacy, a najrzadziej listy udostępniali Amerykanie.

Wskaźnik współdzielenia listy może odzwierciedlać, jak obywatele danego kraju dzielą się obowiązkiem robienia zakupów.

                 

Najpopularniejsze kategorie produktów

W Niemczech, podobnie jak w innych krajach, najwięcej produktów dodanych do list zakupów pochodziło z kategorii warzyw i owoców, z wynikiem 18,45%. Jest to nieco poniżej średniej globalnej (18,57%), ale wyższy udział niż we Francji (15,61%), Włoszech (15,01%) i Hiszpanii (16,72%). Najwyższy udział warzyw i owoców odnotowano w Polsce (22,86%).

Na drugim miejscu w Niemczech znalazł się nabiał (14,23%), a na trzecim mięso i wędliny (6,99%).

                 

Najpopularniejsze produkty

Mleko, jajka, chleb i masło to najpopularniejsze produkty na niemieckich listach zakupów. Najpopularniejszym owocem, podobnie jak w innych krajach, są banany (11. miejsce), a zaraz za nimi plasują się jabłka (13. miejsce). Na 16. miejscu znalazły się natomiast ogólne „owoce”, co sugeruje, że ostateczny wybór zależy od dostępności produktów w sklepie.

                 

Kto kupuje najskuteczniej?

W Niemczech 57,25% produktów na listach zakupów zostało zaznaczonych jako kupione, co jest o 2 punkty procentowe więcej niż globalna średnia. Niemcy zajmują ósme miejsce na 12 analizowanych krajów.

Najniższe wskaźniki odnotowano w Stanach Zjednoczonych (47,3%) i Brazylii (48,51%), a najwyższe w krajach skandynawskich oraz Polsce.

Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych mogą wpływać takie czynniki jak dostępność i oferta sklepów.

                 

Słodkie czy słone?

Niemcy częściej wybierają chipsy niż czekoladę, z różnicą wynoszącą 22% na korzyść chipsów.

Podobnie jak w Niemczech, chipsy są bardziej popularne wśród Amerykanów i Szwedów. Natomiast czekolada cieszy się większą popularnością we Włoszech i Hiszpanii.

               

Uwielbiane w Niemczech

Lokalne marki, takie jak Kinder, Milka oraz Haribo, wyróżniły się na niemieckich listach zakupów w kategorii słonych i słodkich przekąsek.

Dodanie konkretnej marki, na przykład „czekolada Milka,” świadczy o przywiązaniu do marki i dbałości o to, by podczas zakupów kupić właśnie ten produkt. Jest to szczególnie istotne w przypadku współdzielonych list, gdzie produkty są dopisywane przez osoby, które nie będą bezpośrednio robić zakupów.

               

Po niemiecku, proszę!

W Niemczech 72,52% list zakupów stworzonych od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 było w języku niemieckim. Polska uzyskała najwyższy wynik (96,09%), a Norwegia zajęła drugie miejsce (89,24%).

Najniższy udział języka wiodącego odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko 46,74% list zakupów było po angielsku, mimo że według danych American Community Survey (ACS) z lat 2018-2022, 78,3% mieszkańców mówi w domu wyłącznie po angielsku.

               

Kto najszybciej robi zakupy?

Niemcy zajmują 5. miejsce w rankingu narodów najszybciej realizujących listy zakupów, z średnim czasem 110 godzin (nieco ponad 4,5 dnia) od wpisania produktu do jego zakupu.

Najszybciej listy zakupów realizują Duńczycy (58 godzin), a najwolniej Brazylijczycy (172 godziny).

Na te wyniki mogą wpływać czynniki takie jak częstotliwość zakupów czy dostępność produktów spożywczych.

                 

Kto jest najbardziej zorganizowany?

Niemcy planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 4,16 razy na tydzień. Najczęściej korzystają z niej Francuzi (4,6 razy/tydzień), a najrzadziej Brazylijczycy (2,67 razy/tydzień). Średnia globalna to 3,93 wizyty na tydzień.

Najwięcej użytkowników z Niemiec (36,30%) korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu.

                 

Skąd to wszystko wiemy?

Aplikacja Listonic została pobrana na całym świecie ponad 20 milionów razy, a w Niemczech aktywnie korzysta z niej ponad 115 tysięcy użytkowników. W okresie od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 w Niemczech utworzono 560 265 list zakupów, do których dodano 23 989 036 produktów.

Na całym świecie w tym samym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.

Learn more

Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates