Global Shopping Insights Report: Norwegia 🇳🇴

NORWEGIA na tle światowych trendów zakupowych

TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące NORWEGII z tego raportu

Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇

Czego się napijesz?

W Norwegii wyraźnie częściej wybierany jest sok, którego ilość dodań do list zakupów była o 522% większa niż dodań wody. To największa różnica spośród wszystkich analizowanych państw.

Zakup wody częściej planują między innymi Włosi, Hiszpanie czy Brazylijczycy. Sok natomiast chętniej wybierają Kanadyjczycy, Duńczycy czy Szwedzi.

               

Kto kocha Nutellę najbardziej?

Norwegia znalazła się na 11 (przedostatnim) miejscu w rankingu udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Najwyższe wyniki uzyskały Francja oraz Niemcy, a niższy wynik od Norwegii odnotowaliśmy tylko w Kanadzie.

               

Najpopularniejsze nazwy list zakupów

Najpopularniejszą frazą w nazwach list zakupów w Norwegii jest "nowa lista", która znalazła się w 13,14% list zakupów. Co ciekawe, podobnie jak w Szwecji małą (zaledwie 0.63% udziału w nazwach list zakupów) popularnością cieszy się fraza "zakupy". W pozostałych analizowanych krajach fraza ta znajdowała się na pierwszym bądź drugim miejscu.

Tak jak w innych krajach Skandynawskich (Szwecja, Dania) mało popularne jest także wpisywanie nazw sieci handlowych w nazwy list zakupów. Tylko sieci Kiwi udało się w Norwegii pokonać próg 1% udziału w nazwach list zakupów. Łącznie sieci handlowe miały udział w niecałych trzech procentach nazw list zakupów, co uplasowało Norwegię na przedostatnim miejscu. Niższy wynik zanotowała tylko Brazylia z udziałem wynoszącym 0,46%.

               

Kto przygotowuje listę zakupów?

W Norwegii 20,21% aktywnych list zakupów z okresu od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 została udostępniona minimum jednej osobie.

Ten wynik jest wyższy niż średnia globalna oraz jeden z najlepszych rezultatów spośród analizowanych przez nas państw. Lepsi okazali się być tylko Duńczycy, Polacy oraz (minimalnie) Szwedzi. Najrzadziej z funkcji udostępniania listy zakupów znajomym korzystali natomiast Amerykanie.

Wskaźnik współdzielenia listy może świadczyć o tym, w jakim stopniu obywatele danego państwa dzielą się obowiązkiem robienia zakupów do domu.

                 

Najpopularniejsze kategorie produktów

Udział kategorii warzyw i owoców w listach zakupów wynosi w Norwegii 17,32% i jest to wynik niższy o 1,25 punkty procentowe od średniej globalnej. Lepszy wynik tej kategorii osiągnęła Polska (22,86%), Kanada (20,21%), Dania (19,74%), Wielka Brytania (19,46%) oraz Niemcy (18,45%). Norwegia jest natomiast liderem w kategorii dań gotowych. Wynik równy 2,27% jest lepszy od średniej globalnej o 0,96 punkty procentowe oraz lepszy od drugiego kraju w zestawieniu - Wielkiej Brytanii - w której udział w tej kategorii wyniósł 2,03%.

                 

Najpopularniejsze produkty

Mleko, chleb, jajka i ogórek to produkty, które nie tylko były najczęściej dodane do list zakupów w Norwegii, ale także wyraźnie zdystansowały konkurencję. Różnica między czwartym ogórkiem a piątą sałatą wynosiła aż 47%. Norweskie listy zakupów wyróżniają się wysoką - szóstą pozycją mięsa mielonego (kjøttdeig).

                 

Kto kupuje najskuteczniej?

74,32% produktów na listach zakupów w Norwegii było po utworzeniu zaznaczonych jako kupione. To wynik aż o 20 punktów procentowych lepszy od średniej globalnej i czwarty najlepszy wynik w zestawieniu.

Najniższy wskaźnik zanotowały Stany Zjednoczone (47,3%) oraz Brazylia (48,51%).

Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych wpływ może mieć między innymi dostępność i oferta sklepów.

                 

Słodkie czy słone?

Norwegowie chętniej sięgają po chipsy niż po czekoladę. Różnica dodań tych produktów do listy zakupów wyniosła 85%. To największa przewaga chipsów nad czekoladą spośród wszystkich analizowanych państw.

Podobnie jak w Norwegii, po chipsy chętniej sięgają Szwedzi, Duńczycy czy Kanadyjczycy. Czekolada natomiast częściej była dodawana do list zakupów przez Francuzów, Polaków czy Hiszpanów.

               

To był rekordowy miesiąc!

W grudniu 2023 roku do list zakupów w Norwegii zostało dodane 1 146 298 produktów. To o 25,53% więcej niż w listopadzie 2023 roku.

W analizowanym okresie najmniej produktów do list zakupów zostało dodane w czerwcu 2023. Było to dokładnie 656 655 produktów, czyli 74,54% mniej niż w grudniu 2023 roku.

               

Po norwesku, proszę!

89,24% list zakupów stworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku w Norwegii była w języku norweskim. To 2 (na 12) miejsce w naszym zestawieniu. Lepsi okazali się tylko Polacy (96,09% udziału języka polskiego).

Najniższy udział języka wiodącego odnotowaliśmy w Stanach Zjednoczonych. Choć według danych z American Community Survey (ACS) za lata 2018-2022, około 78,3% mieszkańców Stanów Zjednoczonych (w wieku 5 lat i starszych) mówi w domu tylko po angielsku, zaledwie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic była stworzona w tym języku.

               

Kto najszybciej robi zakupy?

Norwegowie znajdują się na drugim miejscu w rankingu narodów, które najszybciej przechodzą od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średnia między wykonaniem tych dwóch czynności wynosi w Norwegii 69 godzin, czyli nieco ponad 2,5 dnia.

Najszybciej listę zakupów realizują Duńczycy (w 58 godzin), a najwolniej - Brazylijczycy (w 172 godzin).

Na wynik mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów czy dostępność produktów spożywczych.

                 

Kto jest najbardziej zorganizowany?

Norwegowie planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 4,49 razy na tydzień, co plasuje ich na 3 miejscu (za Francją i Danią) spośród analizowanych przez nas państw. Najrzadziej z aplikacji korzystają Brazylijczycy (2,67 raza/tydzień). Średnia globalna wynosi natomiast 3,93 wizyty na tydzień.

Dokładnie 28,08% użytkowników w Norwegii korzysta z aplikacji Listonic 4-10 razy w tygodniu, a 27,15% użytkowników raz w tygodniu. Tylko w Norwegii grupa użytkowników korzystających z aplikacji 4-10 razy w tygodniu jest większa niż grupa użytkowników korzystających raz w tygodniu.

                 

Skąd to wszystko wiemy?

Aplikacja Listonic została ściągnięta na całym świecie ponad 20 milionów razy. W Norwegii korzysta z niej aktywnie ponad 43 tysiące użytkowników. Przedstawione dane obejmują analizy list utworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. W tym czasie w Norwegii powstało 333 791 list zakupów, do których zostało dodane 11 147 595 produktów.

Na całym świecie w tym samym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.

Learn more

Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates