Global Shopping Insights Report: Polska 🇵🇱

POLSKA na tle światowych trendów zakupowych

TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące POLSKI z tego raportu

Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇

Czego się napijesz?

W Polsce woda jest zdecydowanie częściej wybierana niż sok, z różnicą wynoszącą 68% na korzyść wody.

W innych krajach analiza list zakupów wskazuje na remis. Wodę częściej planują zakupić Amerykanie, Brazylijczycy i Włosi, natomiast sok jest preferowany przez Francuzów i Norwegów.

               

Kto kocha Nutellę najbardziej?

Polska zajmuje piąte miejsce pod względem udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Najwyższy wynik odnotowano we Francji, a najniższy w Kanadzie.

Co ciekawe, wynik w Polsce jest identyczny ze średnią światową.

               

Najpopularniejsze nazwy list zakupów

Najpopularniejsze nazwy list zakupów, takie jak "nowa lista", "zakupy", "Biedronka" i "Lidl", stanowią około 34,5% wszystkich nazw w analizowanym okresie.

Rywalizacja między Biedronką a Lidlem w Polsce jest zacięta, z różnicą wynoszącą jedynie 0,15%. Biedronka zajmuje trzecie miejsce pod względem popularności na świecie (po hiszpańskiej Mercadonie - 7,92% i amerykańskim Walmart - 4,65%). Co ciekawe, Lidl uzyskał w Polsce lepszy wynik (4,48%) niż w Niemczech (3,04%).

               

Kto przygotowuje listę zakupów?

21,05% aktywnych list zakupów w Polsce (od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024) zostało udostępnionych przynajmniej jednej osobie, co plasuje Polaków w czołówce. Wyższy wskaźnik mają jedynie Duńczycy.

Średnia globalna to 14,19%. Najrzadziej listy współdzielą Amerykanie.

Wskaźnik współdzielenia list może odzwierciedlać poziom podziału obowiązków zakupowych w danym kraju.

                 

Najpopularniejsze kategorie produktów

Warzywa i owoce stanowiły 22,86% produktów na listach zakupów Polaków, co jest najlepszym wynikiem spośród analizowanych państw. Średnia globalna dla tej kategorii wyniosła 18,57%.

Polska jest także liderem w kategorii produktów dla dzieci (1,06% udziału). Średnia globalna dla tej kategorii wyniosła 0,83%, a wynik powyżej 1% osiągnęły także Dania, Francja oraz Norwegia.

                 

Najpopularniejsze produkty

Najpopularniejszym produktem na listach zakupów w większości krajów jest mleko. Wyjątkiem są Włochy i Hiszpania, gdzie numerem jeden są jajka. We wszystkich analizowanych krajach najpopularniejszym owocem są banany. W Polsce znalazły się na szóstym miejscu, a najwyższe (czwarte) miejsce osiągnęły w Kanadzie oraz USA.

                 

Kto kupuje najskuteczniej?

86% produktów na polskich listach zakupów zostało zaznaczonych jako kupione. To ponad 30 punktów procentowych wyższy wynik niż średnia globalna i najwyższy rezultat spośród wszystkich analizowanych państw. Najniższe wskaźniki odnotowano w USA i Brazylii.

Na wyniki w tej kategorii może wpływać m.in. dostępność i oferta sklepów.

                 

Słodkie czy słone?

Polacy częściej wybierają czekoladę niż chipsy, z różnicą wynoszącą 67% na korzyść czekolady.

Podobną preferencję mają Hiszpanie, Francuzi i Włosi. Natomiast chipsy częściej pojawiają się na listach zakupów Niemców, Anglików i Kanadyjczyków.

               

To był rekordowy miesiąc!

W grudniu 2023 na polskie listy zakupów dodano 7 231 114 produktów, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu z listopadem i o 13% więcej niż w styczniu 2024. Najmniej produktów dodano w czerwcu 2023, dokładnie 4 627 671, co oznacza spadek o 56,26% w porównaniu z grudniem 2023.

               

Po polsku, proszę!

Polska jest liderem w użyciu języka urzędowego w listach zakupów. 96,09% list stworzonych od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 była w języku polskim. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia z wynikiem 89,24%.

Najniższy udział języka wiodącego odnotowano w USA, gdzie tylko 46,74% list zakupów była po angielsku, mimo że 78,3% mieszkańców mówi w domu wyłącznie po angielsku (dane ACS z lat 2018-2022).

               

Kto najszybciej robi zakupy?

Polacy znajdują się na czwartym miejscu w rankingu narodów, które najszybciej przechodzą od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średnia między wykonaniem tych dwóch czynności wynosi w Polsce 80 godzin, czyli nieco ponad 3 dni.

Najszybciej listę zakupów realizują Duńczycy (w 58 godzin), a najwolniej Brazylijczycy (w 172 godziny).

Na wynik mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów czy dostępność produktów spożywczych.

                 

Kto jest najbardziej zorganizowany?

Polacy planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 3,9 razy na tydzień. Najczęściej korzystają z niej Francuzi (4,6 razy/tydzień), najrzadziej Brazylijczycy (2,67 razy/tydzień). Średnia globalna to 3,93 wizyty na tydzień.

30% polskich użytkowników korzystało z Listonica 4-10 razy na tydzień, co może być związane z sekcją gazetek promocyjnych, gdzie Polacy szukają okazji do oszczędzania.

                 

Skąd to wszystko wiemy?

Aplikacja Listonic została pobrana ponad 20 milionów razy na całym świecie, a w Polsce aktywnie korzysta z niej ponad 260 tysięcy użytkowników. Od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 w Polsce utworzono 2 673 150 list zakupów, do których dodano 71 136 215 produktów.

W skali globalnej w tym samym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.

Learn more

Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates