USA na tle światowych trendów zakupowych
TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące USA z tego raportu
Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇
W USA częściej wybierana jest woda, której ilość dodań do list zakupów była o 22% wyższa niż dodań soku.
Zakup wody częściej planują również Włosi, Brazylijczycy i Niemcy, natomiast sok jest chętniej wybierany przez Francuzów, Kanadyjczyków i Norwegów.
Stany Zjednoczone Ameryki zajęły dziesiąte miejsce (na 12) w rankingu udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Najwyższe wyniki uzyskały Francja i Niemcy, natomiast najniższe Kanada, USA oraz Norwegia.
Spośród wszystkich analizowanych fraz najczęściej w nazwach list zakupów w Stanach Zjednoczonych pojawiała się fraza "nowa lista" (8,38% nazw list zakupów). Co ciekawe, na drugim miejscu nie znalazła się, popularna w innych krajach, fraza "zakupy” , ale nazwa sieci handlowej Walmart. Tylko w Hiszpanii sieć handlowa osiągnęła wyższy wynik (7,92% - Mercadona). Również w Kanadzie Walmart był najpopularniejszą siecią handlową, jednak tam jego udział w nazwach list zakupów był niższy i wyniósł 2,23%. W Kanadzie wyższy wynik niż w USA osiągnęła natomiast sieć Costco (4,61% udziału w nazwach list zakupów).
Łącznie w Stanach Zjednoczonych wszystkie analizowane sieci handlowe pojawiły się w niemal co 10 nazwie list zakupów, co jest trzecim najlepszym wynikiem. Nieznacznie lepsze okazały się niemieckie oraz hiszpańskie sieci handlowe, z udziałem odpowiednio 9,94% i 15,38% w nazwach list zakupów.
Najpopularniejszą kategorią produktową na listach zakupów we wszystkich analizowanych krajach są warzywa i owoce. W USA udział tej kategorii wynosi 16,61%, co jest wynikiem o 2,26 punktu procentowego niższym od średniej globalnej i jednym z najniższych spośród wszystkich analizowanych krajów.
Stany Zjednoczone są natomiast liderem w kategorii słodkich i słonych przekąsek oraz produktów dla zwierząt. Udział tych kategorii wynosi odpowiednio 5,15% i 1,33%, co jest wyższe od średniej globalnej o 1,63 oraz 0,62 punktu procentowego.
Mleko, jajka i chleb to produkty najczęściej dodawane do list zakupów w Stanach Zjednoczonych, wyróżniające się ilością dodań na tle innych produktów. Na czwartym miejscu, podobnie jak w Kanadzie, znalazły się banany, które są najpopularniejszym owocem we wszystkich analizowanych krajach. W żadnym innym kraju ten owoc nie był na listach zakupów tak wysoko, jak w USA oraz Kanadzie.
47,3% produktów na listach zakupów w USA był po utworzeniu zaznaczona jako kupiony. To wynik niższy niż średnia globalna i najniższy spośród wszystkich analizowanych krajów.
Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych wpływ może mieć między innymi dostępność i oferta sklepów.
Amerykanie zdecydowanie częściej wybierają chipsy niż czekoladę, z różnicą wynoszącą 55% na korzyść chipsów.
Podobnie jak w USA, chipsy są chętniej wybierane przez Szwedów, Duńczyków i Kanadyjczyków. Natomiast czekolada częściej pojawia się na listach zakupów we Francji, Polsce i Hiszpanii.
W grudniu 2023 roku do list zakupów w Stanach Zjednoczonych dodano 3 062 937 produktów, co stanowiło o 7,97% więcej niż w listopadzie 2023 roku, który był drugim pod względem ilości dodanych produktów.
W analizowanym okresie najmniej produktów dodano do list zakupów w czerwcu 2023 roku, dokładnie 2 460 084 produkty, co oznacza 24,51% mniej niż w grudniu 2023 roku.
Choć według danych z American Community Survey (ACS) za lata 2018-2022 około 78,3% mieszkańców Stanów Zjednoczonych (w wieku 5 lat i starszych) mówi w domu wyłącznie po angielsku, zaledwie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic była stworzona w tym języku. To najniższy wynik spośród wszystkich analizowanych krajów.
Najwyższy wynik uzyskała Polska (96,09%) oraz Norwegia (89,24%).
Amerykanie zajmują 10. miejsce (ex aequo z Włochami) w rankingu narodów najszybciej przechodzących od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średni czas realizacji tych dwóch czynności wynosi w Stanach Zjednoczonych 136 godzin, czyli nieco ponad 5,5 dnia.
Najszybciej listy zakupów realizują Duńczycy (w 58 godzin), a najwolniej Brazylijczycy (w 172 godziny).
Na te wyniki mogą wpływać różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów czy dostępność produktów spożywczych.
Amerykanie planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 4,06 razy na tydzień, co plasuje ich w połowie stawki spośród analizowanych krajów. Najczęściej z aplikacji korzystają Francuzi (4,6 razy/tydzień), a najrzadziej Brazylijczycy (2,67 razy/tydzień). Średnia globalna wynosi 3,93 wizyty na tydzień.
Najwięcej użytkowników ze Stanów Zjednoczonych (36,30%) korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu. Drugą co do wielkości grupę (24,39%) stanowią użytkownicy planujący zakupy w aplikacji od 4 do 10 razy w tygodniu.
Aplikacja Listonic została pobrana na całym świecie ponad 20 milionów razy. W Stanach Zjednoczonych aktywnie korzysta z niej ponad 128 tysięcy użytkowników. Przedstawione dane obejmują analizy list zakupów utworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. W tym okresie w USA powstało 993 969 list zakupów, do których dodano 32 137 814 produktów.
Łącznie na całym świecie w analizowanym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.
Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates