Global Shopping Insights Report: Wielka Brytania 🇬🇧

WIELKA BRYTANIA na tle światowych trendów zakupowych

TOP 3 najważniejsze informacje z tego raportu

Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇

Czego się napijesz?

W Wielkiej Brytanii nieznacznie częściej wybierany jest sok, którego ilość dodań do list zakupów była wyższa o 35% niż dodań wody.

Zakup wody częściej planują Amerykanie, Brazylijczycy i Niemcy, natomiast sok jest chętniej wybierany przez Francuzów i Norwegów.

               

Kto kocha Nutellę najbardziej?

W kategorii słodkich i słonych przekąsek 1,01% dodań do list zakupów w Wielkiej Brytanii stanowiła Nutella. Jest to wynik lepszy niż w Norwegii i Kanadzie (gdzie udział Nutelli wynosił poniżej 1%), ale wyraźnie gorszy niż w Niemczech i Francji, gdzie udział Nutelli w listach zakupów przekraczał 6%.

               

Najpopularniejsze nazwy list zakupów

Spośród analizowanych fraz w tytułach list zakupów w Wielkiej Brytanii najczęściej pojawiały się „nowa lista” (10,01%) oraz „zakupy” (8,82%). Wśród sieci handlowych najczęściej wymienianą w nazwach list była Aldi (2,03%), a następnie Tesco (1,97%) i Asda (1,49%).

Łącznie sieci handlowe pojawiały się w 5,49% nazw list zakupów, co plasuje Wielką Brytanię w połowie stawki. Hiszpania jest zdecydowanym liderem z 15,38% udziału sieci handlowych w nazwach list, podczas gdy najsłabszy wynik odnotowała Brazylia (0,46%). Wielka Brytania nieznacznie ustępuje Kanadzie (6,84%) i minimalnie wyprzedza Szwecję (5,46%).

               

Kto przygotowuje listę zakupów?

W Wielkiej Brytanii 9,91% aktywnych list zakupów z okresu od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 zostało udostępnionych przynajmniej jednej osobie.

Jest to jeden z najniższych wskaźników wśród analizowanych krajów i wynik poniżej średniej globalnej. Najrzadziej z funkcji udostępniania listy korzystali Amerykanie, natomiast liderem w tym zestawieniu są Duńczycy.

Wskaźnik współdzielenia listy może wskazywać na to, w jakim stopniu obywatele danego kraju dzielą się obowiązkiem robienia zakupów do domu.

                 

Najpopularniejsze kategorie produktów

W Wielkiej Brytanii najwięcej produktów dodanych do list zakupów pochodziło z kategorii warzyw i owoców, które stanowiły niemal co piąte dodanie do list zakupów. Jest to wynik nieznacznie wyższy niż średnia globalna (18,57%) i czwarty najwyższy wynik w zestawieniu. Wyższy procent dodań odnotowano jedynie w Polsce (22,86%), Kanadzie (20,21%) i Danii (19,76%).

Najniższy procentowy udział warzyw i owoców na listach zakupów spośród analizowanych krajów odnotowano w Brazylii (13,02%). Niski udział tych produktów może wynikać z charakterystyki zakupów w danym kraju, na przykład kupowania na targu lub podejmowania impulsowych decyzji zakupowych w sklepie.

                 

Najpopularniejsze produkty

Mleko, chleb, jajka i ser żółty to najczęściej dodawane produkty do list zakupów w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w innych krajach, najpopularniejszym owocem są banany. Ziemniaki, tak jak w Polsce i Niemczech, również znajdują się wysoko na liście najczęściej dodawanych produktów – w Polsce na czwartym miejscu, a w Niemczech na siódmym.

                 

Kto kupuje najskuteczniej?

50,75% produktów na listach zakupów w Wielkiej Brytanii był po utworzeniu zaznaczony jako kupiony. To o 5 punktów procentowych mniej niż globalna średnia i trzeci od końca wynik spośród analizowanych krajów.

Najniższy wynik zanotowały Stany Zjednoczone (47,3%) oraz Brazylia (48,51%), a najwyższy kraje skandynawskie oraz Polska.

Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych wpływ może mieć między innymi dostępność i oferta sklepów.

                 

Słodkie czy słone?

Anglicy zdecydowanie częściej wybierają chipsy niż czekoladę, z różnicą wynoszącą 55% na korzyść chipsów.

Podobny trend obserwuje się w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech, gdzie chipsy również są wpisywane na listę zakupów. Natomiast czekolada cieszy się większą popularnością we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

               

To był rekordowy miesiąc!

W maju 2024 roku do list zakupów w Wielkiej Brytanii dodano 787 191 produktów, co stanowiło wzrost o 5% w porównaniu z kwietniem oraz o 0,93% więcej niż w grudniu, który był drugim pod względem ilości dodanych produktów miesiącem. Najmniej produktów dodano w czerwcu 2023 roku, dokładnie 533 548, co oznacza spadek o 47,54% w porównaniu z majem 2024 roku.

               

Po angielsku, proszę!

67% list zakupów stworzonych w Wielkiej Brytanii od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku było w języku angielskim, co stanowi drugi najniższy wynik w zestawieniu. Najniższy udział języka wiodącego odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo że około 78,3% mieszkańców mówi w domu tylko po angielsku (według danych American Community Survey z lat 2018-2022), jedynie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic było stworzonych w tym języku.

Najwyższe wyniki uzyskały Polska (96,09%) oraz Norwegia (89,24%).

               

Kto najszybciej robi zakupy?

Anglicy zajmują szóste miejsce w rankingu narodów najszybciej przechodzących od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego, z średnim czasem wynoszącym 119 godzin, czyli niemal 5 dni.

Najszybciej listy zakupów realizują Duńczycy (w 58 godzin), a najwolniej Brazylijczycy (w 172 godziny).

Na te wyniki mogą wpływać różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów i dostępność produktów spożywczych.

                 

Kto jest najbardziej zorganizowany?

Anglicy planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 3,99 razy na tydzień, co jest wynikiem nieco powyżej średniej globalnej wynoszącej 3,93 wizyty na tydzień. Najczęściej z aplikacji korzystali Francuzi (4,6 razy/tydzień), a najrzadziej Brazylijczycy (2,67 razy/tydzień).

Wśród użytkowników z Anglii 36,25% korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu, a 24,65% planowało zakupy od 4 do 10 razy w tygodniu, co stanowi drugą pod względem wielkości grupę użytkowników.

                 

Skąd to wszystko wiemy?

Aplikacja Listonic została pobrana na całym świecie ponad 20 milionów razy, a w Wielkiej Brytanii aktywnie korzysta z niej ponad 35 tysięcy użytkowników. Dane obejmują analizy list zakupów utworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. W tym okresie w Wielkiej Brytanii powstało 256 602 list zakupów, do których dodano 8 099 636 produktów.

Na całym świecie w tym samym okresie utworzono 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.

Learn more

Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates