Global Shopping Insights Report: Włochy 🇮🇹

WŁOCHY na tle światowych trendów zakupowych

TOP 3 najważniejsze informacje dotyczące WŁOCH z tego raportu

Chcesz zobaczyć moją dogłębną analizę 13 milionów list zakupów i 371 milionów produktów? 👇

Czego się napijesz?

We Włoszech zdecydowanie częściej wybierana jest woda, której ilość dodań do list zakupów była wyższa o 132% niż dodań soku. To największa przewaga wody nad sokiem spośród wszystkich analizowanych krajów.

Zakup wody częściej planują również Amerykanie, Brazylijczycy i Niemcy, natomiast sok jest chętniej wybierany przez Francuzów i Norwegów.

               

Kto kocha Nutellę najbardziej?

Włochy zajęły trzecie miejsce w rankingu udziału Nutelli w kategorii słodkich i słonych przekąsek. Najwyższe wyniki odnotowano we Francji i Niemczech, natomiast najniższe w Kanadzie, USA oraz Norwegii.

Włosi stracili do zajmujących drugie miejsce Niemców 0,87 punktu procentowego.

               

Najpopularniejsze nazwy list zakupów

Włoskie nazwy list zakupów wyróżniały się na tle innych krajów wysokim udziałem frazy „zakupy”. Niemal co piąta lista zakupów we Włoszech zawierała to określenie. Popularna była także fraza „nowa lista”, która pojawiła się w 13,96% nazw list zakupów.

Analizując nazwy list zakupów, można zauważyć, że najpopularniejszą siecią handlową we Włoszech jest Lidl, który znalazł się w 1,63% nazw list zakupów. Tuż za nim uplasowały się sieci Coop i Conad. Łączny udział sieci handlowych w nazwach list zakupów we Włoszech wyniósł 3,43%, co jest wyraźnie niższym wynikiem niż w innych krajach. Lepsze wyniki odnotowano między innymi we Francji (5,11% udziału), Wielkiej Brytanii (5,49%) oraz Hiszpanii, która z wynikiem 15,38% była liderem zestawienia.

               

Kto przygotowuje listę zakupów?

We Włoszech 12,51% aktywnych list zakupów z okresu od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku zostało udostępnionych przynajmniej jednej osobie.

Ten wynik jest niższy niż średnia globalna, ale wyższy niż wskaźnik w Wielkiej Brytanii czy Francji. Najwyższe wskaźniki uzyskali Duńczycy i Polacy, natomiast najrzadziej z funkcji udostępniania list zakupów korzystali Amerykanie.

Wskaźnik współdzielenia listy może wskazywać na to, w jakim stopniu obywatele danego kraju dzielą się obowiązkiem robienia zakupów do domu.

                 

Najpopularniejsze kategorie produktów

Włoskie listy zakupów charakteryzują się niskim udziałem warzyw i owoców, wynoszącym 15,01%, co jest niższym wynikiem niż średnia globalna (18,57%) oraz znacznie poniżej lidera zestawienia, Polski (22,86%).

Ten wynik może być jednak efektem odmiennego stylu robienia zakupów we Włoszech. Szeroki wybór warzyw i owoców oraz popularność lokalnych targowisk sprawiają, że zakup tych produktów jest bardziej spontaniczny, a użytkownicy rzadziej wpisują je na listy zakupów.

Włochy wyróżniają się natomiast wysokim udziałem ryb i owoców morza na listach zakupów. Wynik równy 2,26% jest najwyższy spośród analizowanych krajów i wyraźnie wyższy od średniej globalnej wynoszącej 1,22%. Hiszpania, zajmująca drugie miejsce, osiągnęła udział ryb i owoców morza na poziomie 2,15%.

                 

Najpopularniejsze produkty

Jajka, mleko, chleb i papier toaletowy to produkty najczęściej dodawane do list zakupów we Włoszech, wyraźnie wyróżniające się pod względem ilości w porównaniu do innych produktów. Co ciekawe, tylko we Włoszech i Hiszpanii jajka zajmują pierwsze miejsce na listach zakupów, podczas gdy w pozostałych analizowanych krajach, a także globalnie, na pierwszym miejscu znajduje się mleko.

Na włoskich listach zakupów masło zajmuje stosunkowo niską pozycję (10. miejsce). Dla porównania we Francji jest ono na drugim, a w Niemczech na czwartym miejscu. Mniej popularne jest natomiast w Hiszpanii i Brazylii, gdzie zajmuje 17. miejsce.

                 

Kto kupuje najskuteczniej?

52,98% produktów na listach zakupów we Włoszech było po utworzeniu zaznaczona jako kupiony. To wynik zbliżony do średniej globalnej oraz dziewiąte miejsce (na 12) spośród analizowanych krajów.

Najniższy wskaźnik zanotowały Stany Zjednoczone (47,3%) oraz Brazylia (48,51%).

Na wskaźnik zaznaczenia produktów jako kupionych wpływ może mieć między innymi dostępność i oferta sklepów.

                 

Słodkie czy słone?

Włosi chętniej wybierają czekoladę niż chipsy, jednak różnica w dodań tych produktów do list zakupów wyniosła zaledwie 0,89%, co jest najmniejszą różnicą w tej kategorii spośród analizowanych krajów.

Podobnie jak we Włoszech, czekolada jest chętniej wybierana przez Hiszpanów, Polaków i Francuzów. Natomiast chipsy częściej pojawiają się na listach zakupów Niemców, Anglików i Kanadyjczyków.

               

Uwielbiane we Włoszech

Marka Mutti, szczególnie znana z przetworów pomidorowych, wyróżnia się dużym zaufaniem wśród Włochów. Produkty Mutti stanowiły 1,59% wszystkich przetworów dodanych do list zakupów.

Wybór konkretnej marki, jak „passata Mutti,” wskazuje na lojalność wobec marki i dbałość o wybór tego produktu, co ma znaczenie zwłaszcza na współdzielonych listach zakupów.

               

Po włosku, proszę!

84,03% list zakupów stworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku we Włoszech było w języku włoskim, co plasuje Włochy na 4. miejscu spośród 12 analizowanych krajów.

Najniższy udział języka wiodącego odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo że około 78,3% mieszkańców mówi w domu wyłącznie po angielsku (według danych z American Community Survey za lata 2018-2022), jedynie 46,74% list zakupów w aplikacji Listonic była stworzona w tym języku. Najwyższy wynik uzyskała Polska (96,09%) oraz Norwegia (89,24%).

               

Kto najszybciej robi zakupy?

Włosi zajmują 10. miejsce (ex aequo z USA) w rankingu narodów najszybciej przechodzących od wpisania produktu na listę zakupów do zaznaczenia go jako kupionego. Średni czas realizacji tych dwóch czynności wynosi we Włoszech 136 godzin, czyli nieco ponad 5,5 dnia.

Najszybciej listy zakupów realizują Duńczycy (w 58 godzin), a najwolniej Brazylijczycy (w 172 godziny).

Na te wyniki mogą wpływać różne czynniki, takie jak częstotliwość robienia zakupów czy dostępność produktów spożywczych.

                 

Kto jest najbardziej zorganizowany?

Włosi planowali zakupy w aplikacji Listonic średnio 3,66 razy na tydzień, co plasuje ich na przedostatnim miejscu spośród analizowanych krajów. Najczęściej z aplikacji korzystają Francuzi (4,6 razy/tydzień), a najrzadziej Brazylijczycy (2,67 razy/tydzień). Średnia globalna wynosi 3,93 wizyty na tydzień.

Najwięcej użytkowników z Włoch (34,83%) korzystało z aplikacji Listonic raz w tygodniu. Drugą co do wielkości grupę (26,08%) stanowią użytkownicy planujący zakupy od 4 do 10 razy w tygodniu.

Niski wskaźnik częstotliwości korzystania z aplikacji może wynikać z odmiennego stylu robienia zakupów oraz stylu życia, takiego jak częste, spontaniczne i małe zakupy na targu, większe, ale rzadsze zakupy, lub częste odwiedzanie restauracji.

                 

Skąd to wszystko wiemy?

Aplikacja Listonic została pobrana na całym świecie ponad 20 milionów razy. We Włoszech aktywnie korzysta z niej ponad 73 tysiące użytkowników. Przedstawione dane obejmują analizy list zakupów utworzonych od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. W tym okresie we Włoszech powstało 388 952 list zakupów, do których dodano 11 990 371 produktów.

Łącznie na całym świecie w analizowanym okresie powstało 13 637 355 list zakupów, do których dodano 371 443 058 produktów.

Learn more

Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates