Potrzebujesz więcej szczegółów? A może chcesz, żebym przygotowała dla Ciebie dedykowaną analizę?
Niestety, nie dlatego, że ceny w sklepach są niższe. Analiza aplikacji Listonic i Centrum Monitorowania Rynku pokazuje, że Polacy obchodzą Wielkanoc skromniej niż Boże Narodzenie. Przed świętami wielkanocnymi planujemy zakup o 10% mniejszej liczby produktów, a średnia wartość paragonów była niższa nawet o 15% w porównaniu do grudnia.
Aplikacja do planowania zakupów Listonic przeanalizowała liczbę popularnych produktów na listach zakupów Polaków przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem 2024 roku. W ten sposób sprawdzono popularność takich podstawowych produktów jak: masło, cukier, majonez, jajka i czekolada oraz alkoholi: piwa, wina, wódki, a także whisky.
Tylko majonez był w 2024 roku częściej dodawany do list zakupów przed Wielkanocą, niż przed Bożym Narodzeniem. Różnica jednak była niewielka – wyniosła 3%. Co ciekawe, na Wielkanocnych listach było o 4% mniej jajek niż na Bożonarodzeniowych, ale analiza pokazuje dużą ogólność tej kategorii – wpisujemy na listę po prostu „jajka”, nie precyzując liczby sztuk w opakowaniu – mówi Magdalena Garus z Listonic.
Na wielkanocnych listach zakupowych znalazło się około 30% mniej masła, cukru i czekolady niż przed Bożym Narodzeniem.
Są jednak produkty, które tylko przed Wielkanocą biją rekordy. Tak jest na przykład z chrzanem, który tylko w dwa dni przed świętami wielkanocnymi został dodany do listy zakupów więcej razy niż przez niemal cały grudzień – dodaje Magdalena Garus.
Łączna analiza wszystkich produktów na listach zakupów pokazała, że przed Wielkanocą planujemy zakup o około 10% mniejszej liczby produktów niż przed Bożym Narodzeniem. Według danych CMR w marcu średnia wartość paragonów była niższa niż w grudniu – o prawie 10% w supermarketach, blisko 14% w dyskontach i 15% w hipermarketach. Na każdym paragonie było też o około 1–2 produkty mniej niż przed Bożym Narodzeniem.
Najmniejszą różnicę między świętami odnotowano w kategorii piwa – wyniosła ona zaledwie 0,76%. Największą – w kategorii whisky, gdzie różnica przekroczyła 300% na korzyść Bożego Narodzenia. Przed Wielkanocą znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się także wino (spadek o 68%) oraz wódka (spadek o 48%). Może to być związane z mniejszą popularnością wręczania sobie prezentów wielkanocnych.
Listonic porównał analogiczny okres trzech tygodni przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dane wyraźnie pokazują, że większość Polaków nawet produkty z długim terminem ważności woli kupować tuż przed świętami. Przed Bożym Narodzeniem dniem największych zakupów była sobota, 21 grudnia, a przed Wielkanocą – czwartek i piątek, 28 oraz 29 marca.
W supermarketach, dyskontach i hipermarketach w marcu 2024 r. wzmożony ruch utrzymywał się podczas Wielkiego Tygodnia. Przed Bożym Narodzeniem natomiast zauważalny wzrost liczby klientów zaczął się już od połowy miesiąca – podsumowuje Elżbieta Szarejko, analityczka CMR.
Aplikacja Listonic została pobrana ponad 20 milionów razy na całym świecie, a w Polsce aktywnie korzysta z niej ponad 260 tysięcy użytkowników.
Przed Wielkanocą (od 10 do 31 marca 2024 roku) w Polsce dodano do list zakupów 5 821 076 produktów, a przed Bożym Narodzeniem (od 3 do 24 grudnia 2024 roku) - 6 430 121 produktów.
Na całym świecie w ciągu roku w aplikacji Listonic powstaje ponad 13,5 miliona list zakupów, do których dodawane jest ponad 370 milionów produktów.
Explore our collection of 200+ Premium Webflow Templates